Baisogalos Manor
baltijosvasara.lt

Baisogalos Manor

Скопировать ссылку

Baisogalos dvaras

4.6 (280 Отзывы)
LSMU gyvulininkystės institutas, Baisogala 82317, Lithuania

Туристическая достопримечательность

24h
Baisogalos dvaras buvo vienas didžiausių Vidurio Lietuvoje. 1830 m. dvarą įsigijo Napoleono armijos pulkininkas Juozapas Komaras. 1820-1840 m. vyko didieji rūmų pertvarkymai, tam reikiamas statybines medžiagas tiekė viename iš netoliese esančių Komarų dvarų įrengta plytinė ir kalkinė. Rūmai, parkas, kiti statiniai ir vėliau buvo nuolat tobulinami. Mirus Juozapui Komarui, dvaras atiteko sūnui Vladislavui. Kitaip nei tėvas, jis apsigyveno dvare ir netrukus jo ūkis tapo vienu dižiausių pavyzdinių ūkių Vidurio Lietuvoje. Buvo sutvarkyti dirbami laukai, įvestas drenažas, [...]Baisogalos dvaras buvo vienas didžiausių Vidurio Lietuvoje. 1830 m. dvarą įsigijo Napoleono armijos pulkininkas Juozapas Komaras. 1820-1840 m. vyko didieji rūmų pertvarkymai, tam reikiamas statybines medžiagas tiekė viename iš netoliese esančių Komarų dvarų įrengta plytinė ir kalkinė. Rūmai, parkas, kiti statiniai ir vėliau buvo nuolat tobulinami. Mirus Juozapui Komarui, dvaras atiteko sūnui Vladislavui. Kitaip nei tėvas, jis apsigyveno dvare ir netrukus jo ūkis tapo vienu dižiausių pavyzdinių ūkių Vidurio Lietuvoje. Buvo sutvarkyti dirbami laukai, įvestas drenažas, įrengtas kumetynas, pastatyta ledainė, vėjo malūnas, įveistas parkas. Po Vladislavo mirties 1896 m. dvaro valdymą perėmė jo sūnus, taip pat vardu Vladislavas. Įgijęs išsilavinimą Vokietijoje, jis įvedė daug modernių ūkininkavimo naujovių. Jo valdymo metu įrengta ir spirito varykla, kuri tarpukariu buvo viena didžiausių Lietuvoje.
1922 m. vykdant Lietuvos žemės reformą Baisogalos dvarui, kaip ir daugumai kitų Lietuvos dvarų, buvo palikta tik 80 ha žemės. Tačiau, atsižvelgus į pažangų Komaro ūkininkavimą, buvo padaryta išimtis. Kaip pavyzdiniam dvarui buvo prijungtos apylinkių žemės ir dvaras su 1010,39 ha žemės tapo vienu didžiausių Lietuvoje.
1940 m. atėjus tarybų valdžiai dvaras buvo nacionalizuotas ir jame, kaip ir didžiojoje daugumoje Lietuvos dvarų, įkurdintas tarybinis ūkis. Vladislavą Komarą ištrėmė į Sibirą, Karlagą Karagandos srityje, kur jis 1941 m. mirė. Per antrąjį pasaulinį karą rūmų patalpose veikė karo ligoninė. Karui pasibaigus čia veikė Baisogalos mokykla. 1948 m. įkurta Gyvulininkystės bandymų stotis ir eksperimentinis ūkis, vėliau iš Vilniaus atkeltas Lietuvos gyvulininkystės ir veterinarijos mokslinio tyrimo institutas. Ratinėje-žirgyne buvo įrengtas vaikų darželis, vėliau instituto bibliotekos knygų saugykla.
www.niekonaujo.lt